Вітамін C - L-аскорбінова кислота, як в косметичної хімії, так і в косметології, вважається вітаміном молодості завдяки своїм дуже сильним антиоксидантним властивостям. L-аскорбінова кислота не виробляється організмом людини, тому надходити потрібно ззовні - у вигляді їжі. Найбільше вітаміну С міститься в рослинних продуктах, таких як ацерола, чорна смородина і шипшина.

Хоча з їжею споживається велика кількість вітаміну С, підвищення вмісту цього вітаміну в шкірі досить помірне. Причому ця кількість зменшується під дією вільних радикалів, які у навколишньому середовищі. Щоб протидіяти цьому процесу, слід застосовувати L-аскорбінову кислоту місцево, бажано у вигляді косметичного препарату.

Вітамін С є одним з найбільш часто додаваних вітамінів в косметичні препарати завдяки своїм корисним властивостям:

 

- закупорює кровоносні судини - впливає на синтез колагену I і III типу. Колагени I і III є важливими компонентами дерми і підтримує речовиною кровоносних судин.

- володіє протизапальними властивостями - вони виникають в результаті зниження активності ядерного фактора транскрипції NFκ-B, відповідального за вироблення прозапальних цитокінів, включаючи інтерлейкін 10 (IL-10). Інтерлейкін 10 (ІЛ-10), як один з багатьох прозапальних цитокінів, відповідає за підтримання місцевого запалення, а це означає, що шкірі потрібно більше часу для регенерації.

- володіє відбілювальною дією - має здатність пригнічувати фермент тирозинази, який бере участь в утворенні меланіну - пігменту шкіри. Це призводить до утворення меншої кількості барвника і зменшення існуючого, що призводить до освітлення шкіри або - при більш тривалому використанні - до вирівнювання її кольору.

- підтримує захист від УФ-випромінювання - зменшує еритему, викликану УФ-випромінюванням, завдяки чому є прекрасним доповненням до дії сонцезахисних фільтрів.

 

Вітамін С - як застосовувати? Які комбінації L-аскорбінової кислоти корисні, а яких краще уникати?

Косметику з низькою концентрацією вітаміну С можна використовувати як вранці, так і ввечері. Однак препарати з більш високою концентрацією слід використовувати тільки ввечері, оскільки вони можуть викликати роздратування шкіри. При цьому під час лікування цим вітаміном не можна забувати про використання сонцезахисного крему, тому що завдяки більш високим дозам вітаміну С шкіра стає більш чутливою до сонячних променів.

 

Комбінація вітаміну С, що містить ресвератрол (поліфенолом, що належить до флавоноидам), який запобігає окисленню L-аскорбінової кислоти, дуже бажана в косметичних препаратах. Крім того, їх спільний антиоксидантний ефект набагато ефективніший, ніж якби вони використовувалися окремо. Дует вітаміну С і рутина (флавоноїди рослинного походження) також має позитивний ефект. Цей флавоноїд також має антиоксидантні властивості, сприяючи боротьбі з вільними радикалами, які ушкоджують стінки кровоносних судин, прискорюючи процес старіння шкіри. Рутина також уповільнює окислення вітаміну С, в той же час продовжуючи його дію.

 

Однак неоднозначною і нерекомендованою є комбінація вітаміну С з ніацинамідом (вітамін B3) через відмінності в pH, при якому ці сполуки діють найбільш ефективно. Також існує ризик того, що обидві ці речовини можуть нейтралізувати один одного і навіть - за рахунок утворення комплексу між вітамінами B3 і C - виробляти шкідливий перекис водню. Однак ці побоювання стосуються тільки чистою нестабільної форми вітаміну C - L-аскорбінової кислоти, а не її похідних, більш стійких при більш високих значеннях pH. Більш того, комбінація ніацинаміду і вітаміну С призводить до утворення нікотинової кислоти, хоча це є проблемою тільки в тому випадку, якщо ці з'єднання вступають в реакцію при дуже високій температурі навколишнього середовища протягом більш тривалого періоду часу. Однак виробники уникають цієї комбінації, тому що нікотинова кислота може викликати почервоніння шкіри, припливи і поколювання на тій частині обличчя, на яку було завдано препарат, що не рекомендується, особливо для чутливої ​​і ніжної шкіри. Однак ці симптоми не слід плутати з роздратуванням, викликаним кислою реакцією косметичних засобів. Виробництво нікотинової кислоти в домашніх умовах незначне, але, щоб звести до мінімуму ризик утворення цієї сполуки, косметичний засіб слід зберігати при низьких температурах або використовувати косметику з зазначеними вітамінами одну за одною. Слід також додати, що чистий нестабільний вітамін С сьогодні рідко використовується в косметиці, оскільки його замінила ліпосомальна форма.

 

Підводячи підсумок, вітамін С, завдяки своїм корисним властивостям, надзвичайно популярний серед проміжних продуктів, який можна додавати в косметичні продукти. Найбільш ефективним похідним вітаміну С серед описаних вище є аскорбілтетраізопальмітат - незважаючи на більш високу ціну, він має безліч переваг, що відрізняють його від інших похідних (наприклад, висока стабільність, антибактеріальний ефект і більш ефективне проникнення в шкіру). Однак через існування різних форм вітаміну С кожен користувач знайде форму, яка йому найбільше підходить.